Wednesday, October 15

Историята на съвременния проджект мениджмънт... преди PMDAY



Историята на съвременния проджект мениджмънт... преди PMDAY
 
Градове като Амстердам, Вашингтон, Йерусалим или Танжер имат население от около 700.000 жители, но ако погледнем назад в историята (а дори и днес) е безспорно, че те са сред местата с огромно значение за социалния, икономически и културен живот не само на локално, но и на междуконтинентално ниво. За много хора място като Вашингтон олицетворява лицето на съвременната демокрация или рожденото място на анти-военните движения, градове като Амстердам или Танжер символизират от години отвъдморската търговия, а Йерусалим е духовен център и люлка на трите от основните религии в света.
 

Ако се вгледаме по-детайлно в областта на управлението на проекти, лесно можем да идентифицираме едно подобно име с подобна численост на ‘населението’ и с подобно огромно значение над професионалния и индивидуален живот на милиони хора по света през последните десетилетия – Института за Управление на Проекти или Project Management Institute (PMI).

Основана преди близо половин век през 1969, PMI е най-голямата световна не-стопанска организация в областта на управлението на проекти с повече от 700.000 членове и участници на доброволни начала в над 180 държави по земното кълбо. Анализирайки 80-те години на миналия век може да се каже, че темата за повечето фирми бе ‘качеството’, а през 90-те се говореше предимно за ‘глобализацията’, то в началото на новото хилядолетие все по-важна става идеята за ‘скоростта’ в различните области на живота и бизнеса. За да имат преднина пред своите конкуренти, организациите са изправени пред нуждата да развиват комплексни продукти, услуги и процеси в рамките на много кратки времеви срокове до излизане на пазара, което се комбинира и от необходимостта за все повече крос-функционална експертиза.


Връщайки „лентата” назад в историята, успешното управление на проекти е играло важна роля още по времето на древен Египет и строителството на пирамидите. За разлика от онова време, в 21-ви век проджект мениджмънта предоставя на хората много мощни инструменти и техники, които да подобрят възможностите за планиране, внедряване и менажиране на различни активности за постигането на конкретни и специфични организационни цели. За начало на модерната ера в управлението на проекти може да се приеме старта на ‘третата индустриална революция’ и раждането на новите технологии като компютрите и Интернет, но не на последно място и на съвременните методи и практики за управление на персонала.
 

Първият камък в основите на съвременното управление на проекти е около 1955, когато в американската армия бива измислена и внедрена методологията за оценка и анализ на програми и проекти PERT (Project/Program Evaluation & Review Technique). Чрез нея могат ефективно да се определят точните времеви рамки необходими за изпълнението на всяка задача от една страна, а от друга се дефинира минималното време за изпълнение да даден проект. В този период корпорацията DuPont създава така наречения „метод на критичния път” (CPM –Critical Path Method) за да може да управлява разнородните задачи и различни нива на взаимодействие по проектите в компанията чрез използването на алгоритми за разпределение на различните проектни дейности. Друг от съвременните жалони в управлението на проекти е техника разработена отново за американската отбранителна индустрия и свързана със структурното декомпозиране (разбивка) на работата - WBS (work breakdown structure). Тази методология позволява да се организира обема от дейности по значително по-прецизен и точен начин от преди, като се разбие един проектен елемент на по-малки и по-лесни за управление задачи.
 

През 70-те години с развитието на строителството, инженерните науки и ИТ технологиите в световен мащаб, управлението на проекти става още по-разпространено и жизненоважно, което е и предпоставка за създаването на Института за Управление на Проекти (Project Management Institute -PMI). PMI от своя страна помага да се увеличи фокусът на специалистите по света върху три от основните опорни точни на всеки проект – време, бюджет и качество на изпълнение на обема от работа. Чрез своята взаимовръзка тези елементи определят и очакваната стойност като резултат от даден проект. Това нововъведение помага на много фирми да преодолеят непродуктивните дейности в компаниите, които може да са заплатени или не по даден проект, но със сигурност костват отнемането на необходимите ресурси, които може да бъдат използвани по време на непродуктивния си престой в други направления или проекти. В най-голяма степен подобренията на работата по проекти са свързани и с най-значимите събития свързани с лоша или ниска продуктивност, а именно преработване на лошо изпълнена работа, брак, липса на материали и/или оборудване и временно спиране на работния процес (включително заради закъснения, късен старт или ранно напускане на работното место).
 

През 80-те години в големите компании започва все повече да се обръща внимание и на управлението на риска в различните проекти. Междувременно PMI публикува своята ‘бяла книга’ с препоръки като наръчник за ефективното управление на проекти, като по-късно това издание се актуализира и преименува PMBOK (Project Management Book of Knowledge) и става ‘библията’ за проджект мениджърите по света. Към тези активности през 90-те години, института добавя и програмите си за сертифициране на ръководителите на проекти и програми. В днешно време PMI има членове не само от областта на строителство, ИТ и инжинеринг, но и фармация, бързо-оборотни стоки, телекомуникации и т.н. Днес основната мисия на чаптърите на PMI в различните държави е да се развива практическата насоченост на професията „проджект мениджър”, като се окуражават и подпомагат различни форми на обучение, предлагат се решения, идеи и възможности свързани с ефективното управление на проекти във всяка една сфера от бизнеса и живота на хората.
 

Едно от най-големите събития организирани от повечето местните подразделения на PMI e така наречения PMDAY, където настоящи и бъдещи членове както и други хора с интерес желаещи да се включат, обменят опит, създават нови контакти, участват в различни форуми, работни групи и лекции свързани с това да бъдат споделени последните тенденции в областта на управлението на проекти от водещите в тази насока презентатори. По този начин всеки един участник придобива нови знания и умения, необходим в съвременния динамичен свят. Не на последно място трябва да се спомене, че това събитие е резултат от усилената работа на десетки доброволци, които чрез личния си принос помагат на своите колеги да бъдат все по-успешни ръководители на проекти.

No comments:

Post a Comment